Aldatan Kişi Affedilir mi? Aldatılan Kadın ve Aldatılan Erkek Psikolojisi

Yakın ilişkilerde, kişiler arasında güven ve sadakat bağının çok önemli olduğu bilinmektedir. Aldatma durumu ise ilişki içindeki bu güven ve sadakatin duygularının zedelenmesi ve ilişki dışından üçüncü bir kişi ile duygusal ve/veya cinsel ilişki yaşanmasıdır.

Aldatma, her durumda cinsel düzeyde olmak zorunda değildir; duygusal düzeyde yaşanan olayları da aldatma içerisinde düşünmek mümkündür.

Buna ek olarak aldatmanın ne olduğu kültürlerarası olarak ya da kişiden kişiye göre de farklılık gösterebilir. Fakat ne olursa olsun aldatma ilişkiyi zarara uğratan, iki kişi arasındaki birlikteliği zedeleyen ve birçok ilişkinin bitmesine sebep olan bir davranıştır.

Aldatma Çeşitleri Nelerdir?

Aldatma, kişinin partneri dışındaki bir kişi ile fiziksel, duygusal ya da sanal bir ilişkiye girmesi olarak üç düzeyde tanımlanabilir:

 1. Fiziksel Aldatma: Kişinin partneri dışındaki biri ile cinsel ilişkiye girmesi, öpüşmesi, ona dokunması ya da sarılması gibi fiziksel temas eylemlerini içeren bir aldatma biçimidir.
 2. Duygusal Aldatma: Kişinin partneri dışında bir kişiye aşık olması, ondan hoşlanması ya da o kişiye duygusal yakınlık hissetmesi gibi durumları içeren bir aldatma biçimidir.
 3. Sanal Aldatma: Kişinin sosyal medya üzerinden tanışma uygulamalarını kullanarak potansiyel partner arayışında bulunmasıdır.

Aldatan Kişi Olmak – (İnsanlar Neden Aldatır?)

Kişilerin aldatma yoluna girmesinde birçok faktör etkili olabilmektedir. Aldatma için tek bir sebepten bahsetmek doğru olmaz çünkü aldatmanın arkasında biyolojik, psikolojik ve sosyal olmak üzere birçok  farklı neden olabilir. Kişilerin neden aldatma yoluna girdiği çift ilişkilerinin dinamiklerine ve geçmişlerine bağlıdır.

Kadın ve erkeklerin aldatma sebepleri farklı motivasyonlardan kaynaklanabilmektedir. Genellikle aldatan erkeklerin daha çok cinsel deneyim arayışı nedeniyle aldatma davranışında bulunduğu; aldatan kadınların ise daha çok duygusal anlamda bir bağ ve ilişki kurma arayışı ile aldatmaya yöneldiği düşünülmektedir.

Aldatmaya sebep olabilecek nedenler arasında;

 •  Duygusal olarak karşı tarafı ihmal etmek
 •  Rutin yaşamdan bunalmak ve heyecan arayışına girmek
 •  İletişim problemleri    
 •  İç içe geçmiş bir ilişkiden uzaklaşma çabası
 •  Çocukluk döneminde yaşanan olumsuz deneyimlerin varlığı
 •  Aile içi ilişkileri etkileyebilecek büyük değişimlerin yaşanması gibi birçok sebep sıralanabilir.

Aldatılan Kadın – Aldatılan Erkek

Aldatıldığını öğrenen partner, kendini psikolojik olarak korumak için ilk başta durumu inkar ederek savunma mekanizmasını kullanabilmektedir. Kişi, bu durumu bir süre inkar etse de olayların gerçekliği kişinin büyük bir hayal kırıklığı yaşamasının önüne geçememektedir. Aldatılan kişi kendini çoğu zaman hatalı ve yetersiz hissedebilmektedir. Aldatılma, kişinin problemi sadece kendisinde aramasına ve partneri tarafından hiç sevilmediğine inanmasına neden olabilmektedir. Bazen de aldatılan kişiler öfke, intikam ve kin duygularını kontrol etmekte zorlanabilirler. Bu hissedilen duyguların yanında fiziksel semptomlar da kendini gösterebilmektedir:

Aldatılma pek çok kişide travma etkisine sebep olabilmektedir. Bu yaşanan travma sonrasında kişide meydana gelen yoğun duygusal ve bedensel semptomlar için bir uzmandan yardım almak gerekebilir. Travmalarla çalışırken kullanılan en etkili yöntemlerden biri EMDR terapisidir ve bu süreçte kişiler isterlerse bireysel isterlerse de çift olarak katılım sağlayabilmektedirler.

Aldatma ve Aldatılma Sonrası Psikolojik Destek

Öncelikle aldatma ve aldatılmanın göz ardı edilecek ve dikkate alınmayacak bir konu olmadığı farkına varılmalıdır. Kişilerin bu durumdan olumsuz etkilenmesi ve olumsuz tepkiler vermesi oldukça normaldir. Bu süreçte karmaşık duyguların yaşanması gerekir; unutulmamalıdır ki bu yorucu ve karmaşık duyguların etkisi zaman içerisinde daha stabil bir hale gelecektir. Bu sürecin sonunda aldatılma psikolojisinden nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız bir uzmandan destek almayı düşünebilirsiniz. Aynı şekilde aldatan kişiler de bu süreci tekrar yaşamamak adına bir terapiste başvurabilirler. Terapi bireysel ya da çift olarak başlayıp sürdürülebilir. Terapi sürecinde ele alınabilecek konular şu şekildedir;

 • Partnerlerin, uygun kabul ettikleri duygusal, cinsel ve sosyal konulardaki sınırları hakkında ortak noktada anlaşmalarını sağlamak,
 • Aldatılan partnerin, ilişki içindeki güvenini yeniden kazanmaya başlaması hakkında istek oluşturabilmesini sağlamak,
 • Aldatan eşin bu duruma neden olan faktörlerle ilgili paylaşım yapmasını sağlamak,
 • Eşlerin; ilişkilerindeki tehdit unsurlarını belirlemelerini ve fark etmelerini sağlamak,
 • Eşlerin; birbirlerinin duygusal, cinsel ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılamaları konusunda destek olmak,
 • Eşlerin; ilişkiyi yeniden yoluna sokmak için sorumluluğu paylaşmalarını ve birbirlerini anlamalarını sağlamak,
 • Eğer ilişkiyi bitirme kararı almışlarsa, kişilerin sağlıklı bir ayrılık süreci yaşamalarına destek olmak.

Bize Ulaşın

Randevu & Bilgi & Destek için bize Whatsapp üzerinden yazabilir veya direkt arayarak daha hızlı ulaşabilirsiniz. Randevusuz seans verilmemektedir.

 

ŞUBELERİMİZ: 

 

İZMİR ---> 0 551 964 05 07

 

ANTALYA ---> 0 551 628 27 63