Çocuklarda Mastürbasyon Nedir? Çocuklar Neden Mastürbasyon Yapar?

Çocuklarda Mastürbasyon Nedir?

Çocukta mastürbasyon kendini uyarma ve rahatlama amacıyla cinsel bölgeleriyle oynamayı veya sürtünmeyi tercih ettiği durumlardır. Çocuklarda görülen mastürbasyon durumları cinsel değil duygusal açıdan haz verici olmaktadır. Genellikle 3- 6 yaş aralığında görülmektedir.

Çocuk Mastürbasyonu Nasıl Olur?

3-6 yaş aralığındaki çocuklar bedenlerini keşfetmek, duygusal olarak ifade edemedikleri zorlayıcı durumlar ile baş edebilmek ve rahatlamak için mastürbasyona zaman zaman başvurabilmektedirler.   3 yaşından itibaren bedenini ve cinsel kimliğini ilk kez keşfeden çocuk cinsel bölgesinde yaşadığı haz duygusunu sürdürebilmek için bir nesne veya eli ile kendini tekrar uyarabilir.

Çocuklarda Sürtünme Davranışı

Benzer şekilde çocuklar sürtünme davranışları yoluyla da mastürbasyonu gerçekleştirebilmektedir. Mastürbasyonun çok yoğun bir biçimde sürdürüldüğü durumlarda cinsel bölge tahriş olabilmektedir.

Çocukluk Çağı Mastürbasyonu Neden Olur? Çocuk Neden Mastürbasyon Yapar?

Kardeş doğumu, anne babanın boşanması, travmatik durumlar vb. gibi durumlarda duygusal olarak zorlanan çocuklar kendini rahatlatmak adına zaman zaman mastürbasyona başvurabilmektedir Bunun dışında günlük rutin aktiviteleri olmayan çocuklar çok uzun süreler sıkıldıkları için mastürbasyonu bir rutin halinde sürdürmeye ihtiyaç duyabilmektedir.

Zorlu bir yaşam döneminden geçen çocuklar gerginlik sebebiyle mastürbasyona başvurabilmektedir. Bedenini ve bedensel gelişimiyle beraber kazandığı bağımsızlığını fiziksel aktiviteler ile deneyimleyemeyen çocuklar başarı duygusunu da deneyimleyemeyecektir. Başarı duygusunun deneyimlenmesi çocuğun özgüven gelişimi için kritiktir. Özgüveni gelişmeyen çocuklar başarı duygusunun kazandırdığı keyif ve haz duygusunu deneyimleyebilmek adına mastürbasyon davranışlarına yönelebilmektedir. Çocuğun özgüven duygusu geliştirmesini destekleyen başarılı olmayı deneyimleyebilecekleri fiziksel aktivitelere yönlendirilmesi çocuk için keyif verici olabilmektedir. Dolayısıyla çocukta mastürbasyon davranışlarında da azalma görülebilmektedir.

Son olarak cinsel tacize maruz kalan çocuklarda da mastürbasyon davranışları görülebilmektedir. Cinsel istismar ile ilgili bir şüpheniz olması durumunda, izlemeniz gereken adımlar konusunda bir ruh sağlığı uzmanından profesyonel destek alabilirsiniz.

Mastürbasyon Yapan Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır?

Ebeveynlerin çocuklarda mastürbasyon durumuna yaklaşımı sürecin gidişatı açısından en kritik noktadır. Ebeveynlerin mastürbasyon durumuna verdiği tepki mastürbasyonun sıklığını, uzunluğunu ve görüldüğü ortamları belirlemektedir.

İlk olarak çocuğun genital bölgesinde herhangi fiziksel bir rahatsızlık olmadığından emin olunmalıdır. Gözlemlediğiniz her davranış mastürbasyonla ilişkili olmayabilir. Genital bölgede oluşan rahatsızlıklar çocuklarda kaşınma isteği yaratabilmektedir. Fiziksel bir rahatsızlıktan kaynaklanan kaşınma davranışı mastürbasyon ile karıştırılmamalıdır.

Çocuğunuzun mastürbasyon yaptığını fark ettiğinizde kızma, bağırma, tehdit etme, cezalandırma gibi yaklaşımlarda bulunmaktan kaçının. “hemen elini oradan çek”, “günah” , “ayıp” gibi kavramlar çocuğun mastürbasyon davranışını azaltmaz, aksine mastürbasyon konusuna dikkatini daha fazla vermesine sebep olabilir.

Çocuklarda Mastürbasyon Nasıl Engellenir?

Çocuğunuz mastürbasyon davranışını farklı ortamlarda sürdürmeye devam ediyorsa; bunun kendi odası, tuvalet ya da banyo gibi özel bir ortamda yapılması gerektiğiyle ilgili kısa ve öz bir açıklama ile sınır koyun. Bir müddet sonra yanına giderek mastürbasyonu sonlandırmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğa bu gibi konularda yönlendirme yapmanız gerektiğinde yargılayıcı, cezalandırıcı bir tutum yerine şefkatli ve kabullenici bir yerden yaklaşmak süreci işbirliği halinde yönetmenizi sağlayacaktır. Yargılayıcı ve cezalandırıcı ebeveyn tutumları çocuğun utanç ve suçluluk duygularıyla da baş etmesini gerektirerek stres yaratacaktır.

Sosyal çevresinde sevilen ve güvende hisseden çocuk sık sık kendini rahatlatma ihtiyacı duymayacaktır. Çocukla geçirilen sürelerin hem nicelik hem de nitelik bakımından geliştirilmesi mastürbasyon gibi kendini rahatlatma davranışlarını zamanla azaltmaktadır. Bu gibi durumlarda çocukla oyunlar oynamak, sevdiği aktiviteleri haftalık rutinler halinde planlamak etkili olmaktadır.

Çocukluk Çağı Mastürbasyonunda Ne Zaman ve Nasıl Destek Alınmalıdır?

Mastürbasyon; çocuğun günlük yaşamının önemli bir kısmını meşgul eden, sosyal etkileşimini sınırlayan, farklı ve yabancı ortamlarda da sürdürülen bir yapıya bürünmüş ise profesyonel destek almak gerekli olabilmektedir. Çocuklarda mastürbasyon davranışının kökeninde yatan ve sürdürülmesine sebep olan faktörlerin tespit edilip etkili bir müdahalede bulunulması açısından bir ruh sağlığı uzmanından (oyun terapistleri, psikologlar, psikolojik danışmanlar) destek almayı düşünebilirsiniz.

Oyun Terapisi Çocukluk Çağı Mastürbasyonunda Etkili Midir?

Oyun terapisi çocuğun oyun ve oyuncaklar yardımıyla duygularını ve düşüncelerini ifade etmesini sağlar. Çocukluk çağı mastürbasyonuna, sıklıkla eşlik eden özgüven eksikliği, kaygı gibi duygular oyun terapisi seansları içerisinde ifade edilerek mastürbasyon gibi davranış sorunlarının çözümü konusunda etkili olmaktadır.

 

 

Bize Ulaşın

Randevu & Bilgi & Destek için bize Whatsapp üzerinden yazabilir veya direkt arayarak daha hızlı ulaşabilirsiniz. Randevusuz seans verilmemektedir.

 

ŞUBELERİMİZ: 

 

İZMİR ---> 0 551 964 05 07

 

ANTALYA ---> 0 551 628 27 63