ÇOCUKLARDA ALT ISLATMA PROBLEMİ NASIL ÇÖZÜLÜR?

ALT ISLATMA NEDİR?

Enürazis yani alt ıslatma dört yaşından sonra gece veya gündüz fark etmeksizin görülüyor ise çocukta alt ıslatma probleminin varlığından bahsedilebilir.

ÇOCUKLARDA ALT ISLATMA NEDENLERİ NELERDİR?

Alt ıslatmanın nedenleri kesin olarak bilinmemekle beraber alt ıslatmanın nedenleri belirli başlıklar altında ele alınabilir.
Çocuklarda görülen alt ıslatma probleminde kalıtsal nedenler birincil alt ıslatma olarak bilinmektedir. Kalıtsal nedenli alt ıslatma problemi çocuklarda genel olarak
görülen alt ıslatma probleminin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır.

İkincil alt ıslatmada ise fiziksel ve psikolojik nedenler ağır basmaktadır. İkincil
alt ıslatma yani psikolojik veya fizyolojik kökenli alt ıslatma probleminin nedenleri boşanma, kardeş doğumu, aile için şiddet, aile içi problemler gibi psikolojik
boyuttayken; idrar yolu enfeksiyonları, böbrek rahatsızlıkları gibi durumlar fizyolojik boyutta olabilmektedir.

ÇOCUKLAR GÖRÜLEN ALT ISLATMANIN PSİKOLOJİK NEDENLERİ NELERDİR?

Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olmadan tuvalet alışkanlığı kazandırılması, tuvalet eğitimi sürecinde ebeveynlerin ve bakımverenlerin baskıcı tutumları, çocuğun okul ortamında zorbalığa veya kötü muameleye maruz kalması, travmatik yaşantılar, bir yakının kaybı, kardeş doğumu, çocuk ihmali, çocuk istismarı, otoriter ebeveyn tutumları, ev ortamındaki olumsuz atmosfer, ilgisiz aile tutumu, ihmalkar aile tutumu, aşırı koruyucu ebeveyn tutumu gibi faktörler psikolojik boyutta alt ıslatma nedenleri olarak sıralanabilir.

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN ALT ISLATMA BİÇİMLERİ NELERDİR?

Organik bir sebebe bağlı olarak görülen alt ıslatma “enurezis inkontinans”
Yalnızca gece uykusunda görülen idrar kaçırma, alt ıslatma “enurezis nokturna”
Gündüz uyanıkken alt ıslatmaya bağlı görülen “enuresiz diürna”
Alt ıslatmanın gece ve gündüz beraber görüldüğü ise “enürezis continue” olarak
bilinmektedir.

Çocuğun alt ıslatma problemi yaşa ve sorunun devam ettiği zamanınn yaygınlığına ve sıklığına da bağlı olacak şekilde değerlendirilmektedir. Özellikle ergenlik çağına
girilen 11, 12 ve 13 yaşında altını ıslatma nedenleri ergenlik döneminin getirdiği gelişim özellikleri de barındırarak karmaşık bir tablo yaratabilmektedir.

ALT ISLATMA TEDAVİSİ NEDİR?

Altını ıslatan çocuğa kesin çözüm nasıl sağlanır gibi konularda ebeveynler
yetkin bir uzman arayışında olabilmektedir. Enürazis, enürazis nokturna (gece alt ıslatması) yani alt ıslatma probleminde bir doktorun uygulayabileceği ilaç tedavisi sağlanmaktadır. Bunun dışında çocuğun travmatik bir yaşantı veya stres faktörleri gibi psikolojik nedenli alt ıslatma problemlerinde ebeveyn danışmanlığı ve oyun terapisi alt ıslatma problemi ile başa çıkmada etkili olabilmektedir. Alt ıslatma tedavisinde ilaç tedavisi veya tıbbi tedaviler psikoterapi ile beraber yürütülebilmektedir.

Çocuklarda alt ıslatmanın tedavisi ilaç mı psikoterapi mi gibi konularda ebeveynler kafa karışıklığı yaşayarak hangi uzmandan destek almaları gerektiği ile ilgili zorluk yaşayabilmektedir.
Alt ıslatma problemi için öncelikle tıbbi bir destek sürecine başvurulmalı, başvurulan doktorun yönlendirmelerine bağlı olarak psikoterapiye başvurmak gerekli olabilmektedir.

Bize Ulaşın

Randevu & Bilgi & Destek için bize Whatsapp üzerinden yazabilir veya direkt arayarak daha hızlı ulaşabilirsiniz. Randevusuz seans verilmemektedir.

 

ŞUBELERİMİZ: 

 

İZMİR ---> 0 551 964 05 07

 

ANTALYA ---> 0 551 628 27 63