Çocuk ve Ergen Psikolojik Danışmanlık

Çocuklar ve ergenlik çağındaki bireylerin de alanında uzman kişiler tarafından psikolojik destek almaya ihtiyaçları vardır. Ancak bu yaş grubundaki bireylerin destek alabilmesi için, ailelerinin sorunu fark etmesi gerekmektedir. Çocuklarının desteğe ihtiyaç duyduklarını hissettiklerinde bir psikolog/psikolojik danışmandan destek almayı tercih etmeliler.

Çocuk ve ergen danışmanlığında, sorunu ve izlenecek yolu tespit edebilmek için aile ile görüşme yapılarak gerekli bilgiler psikolog tarafından alınır.  Yaşanan sorunun öyküsü, aile içi dinamikler, yaşanan travmatik olaylar, anne baba tutumları, çocuğun gelişim öyküsü, yaşam öyküsü öğrenildikten sonra nasıl bir yol izleneceği, uygulanacak yöntem ve teknikler psikolog tarafından belirlenir.

Çocuk ve ergen danışmanlığında en önemli nokta terapotik ilişkinin kurulmasını sağlayabilmektir. Güven duygusu oluşmadan çocuğun- gencin duygularını açması, kendini ifade etmesi ve ilerleme sağlanması mümkün değildir. Güven duygusunun oluşması ve bunu sağlamak için gerekli olan adımlar psikolog tarafından atılır.  Güven duygusu oluştuktan sonra rahatlayan ve kendini açan çocuk- genç bireyin sorunun çözümlenmesi çok daha kolay olacaktır.

Çocuk ve ergenler, yetişkin bireylere kıyasla çok farklı dinamiklere sahiptirler ve aileler onları anlamakta, uygun davranış ve yaklaşımı sergilemekte zorlanabilirler.  Gelişim sürecinde birçok duygusal, davranışsal ve fiziksel değişkene maruz kalan çocuklar, bunlarla baş etmekte ve gelişim dönemlerini sağlıklı bir şekilde atlatmakta sorun yaşayabilirler. Bu durum ailelerin kaygı yaşamasına sebep olur ve ailelerin bir psikologdan destek almaları gerekebilir.

Çocuk ve ergenlerle yapılan psikolojik danışma bireysel danışmanlığa göre çok daha etkili ve verimlidir.  Yaşanan sorun kronikleşmeden kaynağında çözümlenmesi daha kolaydır.  Erken dönemde yapılan müdahale çocuğun kişilik gelişimini, özgüvenini, iletişim becerisini, öğrenme yetisini geliştirerek, farkındalığı olan, sorunlarla baş edebilen bir birey olmasına katkı sağlar.

Çocuk ve ergenlerin psikolojik destek alması için mutlaka ciddi bir ruhsal bozukluk yaşamasına gerek yoktur. Aile içi iletişimi güçlendirmek, özgüveni arttırıp farkındalık kazanmak ve duygusal açıdan kendini ifade ederek kimlik gelişimine katkı sağlamak için destek alınması gereklidir.

Psikolojik destek sağlanarak, sağlıklı bireylerin gelişimine katkı sunmak, gelişim dönemi sorunlarının ileriki yaşlarda açığa çıkmasına engel olmak, ruhsal ve duygusal açıdan daha iyi bireyler yetiştirmek için çok önemlidir.

  Çocuk ve Ergenlerde Psikolojik Destek Durumları

 

 

Bize Ulaşın

Randevu & Bilgi & Destek için bize Whatsapp üzerinden yazabilir veya direkt arayarak daha hızlı ulaşabilirsiniz. Randevusuz seans verilmemektedir.

 

ŞUBELERİMİZ: 

 

İZMİR ---> 0 551 964 05 07

 

ANTALYA ---> 0 551 628 27 63